Nominerade till pris – igen!
Lördag 07 juni 2008 10:10
Glashuset, Slussen i Stockholm är ett av fyra nominerade objekt till Stora Samhällsbyggarpriset 2008. År 2004 vann vi priset (som då hette Årets byggen) i kategorin Årets ombyggnad med Kvarteret Taktäckaren i Stockholm.
Juryns motivering:
Omvandling av Glashuset, kooperationens tidigare högborg, till ett modernt flexibelt väl fungerande kontorshus har öppnat ett helt nytt läge för kontorsmarknaden i Stockholm.
Utmaningen att skapa ljus och rymd i en byggnad med flera suterrängvåningar, låga våningshöjder och stort husdjup har lösts på ett imponerande sätt. Ursprungsarkitektens kunskap har använts för att utveckla fastigheten med känsla.
En strategisk organisation som styrt samverkan mellan alla involverade, byggherre, konsulter och entreprenörer, har varit förutsättningen för detta projekts kvalitet och sinnrikhet.
Projektfakta:
Byggherre: Atrium Ljungberg AB
Arkitekt: BSK Arkitekter med stöd av Jan Lunding, den ursprungliga arkitekten
Entreprenör: Arcona tillsammans med strategiska leverantörerna EnergoRetea, YIT El, YIT klimat, NBN Rör och NBN Sprinkler.
Ombyggnadsår: 2004-2007
Huset uppfördes ursprungligen 1974
Förhyrd area: 23.000 kvm efter ombyggnad
Länk:
